Dlaczego pojechaliśmy do Budapesztu – FILMOWA RELACJA

Ze stacji Warszawa Centralna wyruszył do Budapesztu specjalny pociąg z uczestnikami IX Wielkiego Wyjazdu na Węgry. „To jest wyraz wspólnej walki o wolność w Europie, szacunku dla demokratycznej woli narodów, za który kiedyś płaciliśmy krwią, a dzisiaj musimy być uparci i razem. Rzeczywiście polsko-węgierski sojusz wiele znaczy. Nie są go w stanie złamać, a dołączają się inne narody” – mówił przed odjazdem red. Tomasz Sakiewicz.

Pociąg – nazwany przez koleje „Gazeta Polska” – odjechał ze stacji Warszawa Centralna do Budapesztu. Na pokładzie znaleźli się – w liczbie kilkuset – uczestnicy IX Wielkiego Wyjazdu na Węgry, którzy po raz kolejny postanowili wspólnie z Bratankami uczestniczyć w obchodach ważnych dla nich rocznic. 

Uczestników na peronie Dworca Centralnego żegnała ambasador Węgier w Polsce, Orsolya Zsuzsanna Kovács oraz polscy politycy – Janusz Kowalski oraz Michał Wójcik, minister w Kancelarii Premiera.

Jedziemy specjalnym pociągiem na Węgry, który jest dedykowany do tego, żeby być wizytówką serca Polski w Budapeszcie. Z nami jadą też ludzie autobusami, jadą indywidualnie. Setki, tysiące Polaków. Za pierwszym razem było prawie 10 tys. Polaków. Wielki dowód przyjaźni polsko-węgierskiej, ale w rocznicę dzisiaj powstania budapesztańskiego, powstania przeciwko sowietom, które było dowodem solidarności z Polską ma szczególny wyraz. To jest wyraz wspólnej walki o wolność w Europie, szacunku dla demokratycznej woli narodów, za który kiedyś płaciliśmy krwią, a dzisiaj musimy być uparci i razem. Rzeczywiście polsko-węgierski sojusz wiele znaczy. Nie są go w stanie złamać, a dołączają się inne narody. Dzisiaj Europa się zmieniła właśnie dlatego, że Europie są Polacy i Węgrzy.
– mówił red. Tomasz Sakiewicz.

Uczestnicy Wyjazdu wezmą w Budapeszcie udział w uroczystościach związanych z 65. rocznicą Rewolucji Węgierskiej, powstaniu narodu węgierskiego przeciwko Sowietom i ich poplecznikom. 

W piątek rano skład dotarł do Budapesztu, gdzie polska delegacja została uroczyście powitana. 

Tego samego dnia pod pomnikiem generała Bema przedstawiciele polskiego i węgierskiego rządu oraz organizacji patriotycznych z obu państw złożą kwiaty. Następnie klubowicze złożą wiązanki pod Pomnikiem Katyńskim.

W sobotę klubowicze wezmą udział w oficjalnych obchodach rocznicy rewolucji. Przejdą w Marszu Pokoju, który wyruszy od Politechniki Műegyetem i przejdzie na Plac Erzsébet. Po marszu klubowicze wezmą udział w oficjalnych obchodach i wysłuchają przemówienia premiera Viktora Orbana. 

[polecam https://niezalezna.pl/415551-kluby-gazety-polskiej-znowu-odwiedza-wegry-uczcza-rocznice-antykomunistycznej-rewolucji]

źródło: www.niezalezna.pl