GPC: Jak Polak z Węgrem

Będziemy razem z braćmi Węgrami uczestniczyli w uroczystościach Święta Narodowego. Węgrzy od wielu lat przyjeżdżają do Polski na Narodowe Święto Niepodległości. Teraz kolej na nas, ponieważ w ten sposób pokazujemy Europie, że wielowiekowa przyjaźń pomiędzy naszymi narodami przetrwała, trwa i trwać będzie – zachęcają organizatorzy piątego Wielkiego Wyjazdu na Węgry, który odbędzie się w dniach 14–16 marca.

15 marca 1848 r. Sándor Petőfi wraz ze swoimi współpracownikami obszedł Peszt, deklamując przed Muzeum Narodowym swój wiersz „Nemzeti dal” (pl. „Pieśń narodowa”) oraz odczytując mieszkańcom manifest, w którym domagano się m.in. utworzenia rządu węgierskiego, równości wobec prawa i uwolnienia więźniów politycznych. Dziś wydarzenia te uznawane są za symboliczny początek węgierskiej rewolucji, a Węgrzy w ich rocznicę obchodzą święto narodowe.

O przyjaźni Polski i Węgier świadczy nie tylko znane powiedzenie „Polak, Węgier – dwa bratanki”, ale również wspólnota wartości promowanych na arenie współczesnej polityki europejskiej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wiążącym się z wielopokoleniowym sojuszem obu państw, a także w odpowiedzi na zaangażowanie Węgrów w polskie Narodowe Święto Niepodległości, kluby „Gazety Polskiej” co roku organizują Wielki Wyjazd na Węgry. W tym roku już po raz piąty sympatycy Strefy Wolnego Słowa pojadą do Budapesztu, by wspólnie celebrować węgierskie święto narodowe.

Wyjazd zaplanowano na 14 marca o godz. 18 z Warszawy. Istnieje możliwość dołączenia do wycieczki w Kielcach i Krakowie, skąd autokar ruszy bezpośrednio do Budapesztu. Następnego dnia (15 marca) o godz. 9 uczestnicy zostaną przewiezieni na uroczystości państwowe z udziałem Viktora Orbána. Na miejscu, przed Muzeum Narodowym, wystawione będą telebimy transmitujące przemówienia tłumaczone na język polski. Tego samego dnia o godz. 14 odbędą się uroczystości polsko-węgierskie przy pomniku gen. J. Bema, w których udział wezmą m.in. przedstawiciele „Gazety Polskiej” i ambasady RP w Budapeszcie, a o godz. 15.30 uczestnicy pojadą złożyć kwiaty przed pomnikiem Katyńskim. Na czwartek (16 marca) organizatorzy zaplanowali zwiedzanie miasta, z uwzględnieniem okazałego gmachu węgierskiego parlamentu. Tego dnia ok. godz. 15 ruszy autokar powrotny do Polski. Koszt całego wyjazdu to 350 zł (wpłata najpóźniej do 10 marca).

W imieniu klubów „GP” zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego wyjazdu. Po szczegółowe informacje odsyłamy na stronę www.wielkiwyjazdnawegry.pl, na której znajdą Państwo program wyjazdu i kontakt do organizatorów.