GPC – Węgierska Wiosna już 15 marca!

WYJAZD NA WĘGRY \ Kluby „Gazety Polskiej”, tak jak w poprzednich latach, organizują Wielki Wyjazd na Węgry, do Budapesztu. Będziemy po  raz trzeci razem z braćmi Węgrami uczestniczyli w uroczystościach ich Święta Narodowego. Przypomnijmy, że 15 marca 1848 r. rozpoczęła się rewolucja na Węgrzech, która miała doprowadzić do wyzwolenia kraju spod panowania austriackiego.

Jeśli spojrzymy na politykę europejską, z trudem odnajdziemy kraje, w których rządzący mają konstytucyjną większość i potrafią za jej pomocą przeprowadzać systemowe zmiany. To za każdym razem wymaga tego niesamowitego osiągnięcia, które udało się Orbánowi w ostatnich wyborach – mówi nam dr Rétvári Bence, politolog i sekretarz stanu w węgierskim Ministerstwie Administracji Publicznej i Sprawiedliwości. W tym roku nasze poparcie dla polityki Viktora Orbána będzie niezwykle ważne, ponieważ już na początku kwietnia planowane są na Węgrzech wybory parlamentarne, które zdecydują o przyszłości tego kraju.

W ramach wyjazdu zaplanowano wiele atrakcji. I tak 15 marca odbędą się m.in. oficjalne uroczystości państwowe z udziałem Viktora Orbána. Przed Muzeum Narodowym ustawiona zostanie scena.
Polacy proszeni będą o zajęcie miejsc w sektorze na pobliskim placu Kalvina (Kálvin tér). Zainstalowany tam zostanie telebim, na którym będą tłumaczone na bieżąco na język polski teksty wygłaszanych przemówień. 16 marca odbędzie się polsko- węgierska msza św. w kościele Nagyboldogasszony, a po niej przemarsz przed pomnik Katyński. Dla spragnionych kultury zorganizowano „Popołudnie literackie” w siedzibie Związku Literatów Węgierskich. Tu jednak liczba miejsc jest mocno ograniczona (dla ok. 100 osób zostaną podstawione dwa autokary, które zawiozą gości na miejsce sprzed pomnika Katyńskiego).

Długoterminowa prognoza pogody pokazuje, że podczas Wielkiego Wyjazdu nie należy się obawiać ataku zimy, jak miało to miejsce w ubiegłym roku, kiedy warunki meteorologiczne uniemożliwiły zorganizowanie uroczystości państwowych. Przewidywana jest prawdziwa wiosna. Jak dwa lata temu, kiedy tysiące Węgrów zebrały się na placu przed parlamentem.

III Wielki Wyjazd na Węgry rozpocznie się 14 marca (wyjazd z Warszawy o godz. 12, następnie kolejno z Kielc, Krakowa, Bielska-Białej i Żywca), powrót 16 marca o godz. 19.45. Koszty wyjazdu: miejsca siedzące 330 zł, kuszetka 410 zł. Szczegóły dotyczące wyjazdu znajdą Państwo na stronie internetowej www.wielkiwyjazdnawegry.pl, pytania można kierować też na adres mejlowy solidarnosczwegrami@gazetapolska.pl oraz pod numerem telefonu 506 938 677.

Prosimy o wpłaty na specjalne konto, które w ramach Fundacji Klubów Gazety Polskiej utworzyliśmy na tę okazję: ALIOR BANK 96 2490 0005 0000 4600 2802 2968.

Zapraszamy wszystkich Polaków, wszystkie organizacje patriotyczne, do przyłączenia się do nas.

logo_GPC_small

Proszę powiadomić swoich znajomych i przyjaciół.