– Gratuluję Tomaszowi i Ryszardowi wysokiego odznaczenia Krzyżem Kawalerskim Węgierskiego Orderu Zasługi. Obaj wiernie i pokonując wszelkie trudności organizują i pielęgnują zjednoczone cele naszych braterskich relacji – mówi w rozmowie z Niezalezna.pl László Csizmadia, prezes Forum Współpracy Obywatelskiej, komentując odznaczenie liderów Strefy Wolnego Słowa wysokim odznaczeniem węgierskim.
Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz oraz prezes Klubów Gazety Polskiej Ryszard Kapuściński zostali odznaczeni przez prezydenta Węgier Jánosa Ádera Krzyżem Kawalerskim Orderu Węgierskiego. Skąd takie wyróżnienie i dlaczego właśnie oni? Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do László Csizmadii prezesa CÖF-CÖKA-CET (Forum Współpracy Obywatelskiej – Fundacja Pożytku Publicznego Współpracy Obywatelskiej – Rada Współpracy Obywatelskiej).
Przemysław Obłuski: Co w pana opinii sprawiło, że prezydent wyróżnił red. Tomasza Sakiewicza i prezesa Ryszarda Kapuścińskiego tak ważnym odznaczeniem węgierskim?
László Csizmadia: W 2011 r. redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i szef Klubów Gazety Polskiej odwiedzili Forum Współpracy Obywatelskiej (Civil Összefogás Fórum – CÖF) w Budapeszcie, z zamiarem rozpoczęcia i nawiązania stałej współpracy obywatelskiej między oboma krajami. Traktując ten zamiar poważnie, zawarliśmy strategiczne porozumienie o współpracy, obejmujące węgierskie społeczności w Kotlinie Karpackiej. Nazwa wspólnoty brzmiała: Rada Współpracy Obywatelskiej (Civil Együttműködési Tanács – CET).
Oprócz organizacji pozarządowych z obu krajów, do porozumienia przystąpiły także „Gazeta Polska” i węgierski dziennik „Magyar Hírlap”, zapewniając współpracę poprzez media. Tomasz Sakiewicz i Ryszard Kapuściński zostali zaproszeni na rozmowę z premierem Viktorem Orbanem, który powiedział, że demokracja opiera się na współpracy między rządami i społeczeństwem obywatelskim, zapewniającej ciągłe konsultacje. Zgodnie z warunkami strategicznego porozumienia, węgierscy i polscy obywatele co roku odwiedzają się w święta narodowe naszych krajów i spotykają się jak bracia, aby dyskutować o tym, co mogą zrobić dla losów Europy i naszych krajów. Dzięki pomocy dwóch polskich liderów, Tomasza Sakiewicza i Ryszarda Kapuścińskiego, nasza braterska przyjaźń z ponad 400 Klubami „Gazety Polskiej” trwa nieprzerwanie od 10 lat. Jako owoc współpracy pomiędzy CÖF-CÖKA-CET, trzeba też wymienić również silne wsparcie dla liderów państw Grupy V4.
Czy (a jeśli tak, to w jaki sposób) działalność Klubów Gazety Polskiej, a w szczególności coroczne wyjazdy na Węgry, wpływają na zacieśnienie relacji społecznych pomiędzy oboma narodami?
Podczas naszych corocznych wizyt, 600 do 1000 działaczy społeczeństwa obywatelskiego dołącza się do tysięcy Węgrów i Polaków, aby podczas narodowych obchodów rewolucji węgierskiej z 1848 r. na Węgrzech 15 marca i niepodległości Polski 11 listopada, upamiętnić naszych wspólnych bohaterów i tradycje, wyrazić wiarę w suwerenność naszych krajów i w obronę cywilizacji chrześcijańskiej. Nasze społeczeństwa biorą z siebie nawzajem dobre przykłady, koordynacja naszych celów i zadań w UE również prowadzi do wspólnych rezultatów. Ostatnio udało nam się utworzyć Europejską Radę Współpracy Obywatelskiej (EUCET), w której nasze cele reprezentują organizacje reprezentujące „społeczeństwo obywatelskie” i patrioci z 15 krajów. Dwaj założyciele organizacji, Tomasz Sakiewicz i ja, byliśmy gospodarzami pierwszego spotkania w Budapeszcie w 2019 roku. Po sympozjum online w 2020 roku planujemy zorganizować kolejne spotkanie w Warszawie jesienią 2022 roku, na które zaprosimy liderów organizacji działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego z ponad 20 krajów europejskich.
Czy w obliczu nieustannych ataków ze strony organów Unii Europejskiej, wymierzonych w rząd Węgier, a także Polski, obustronne relacje na poziomie obywatelskim mają jakieś szczególne znaczenie, a jeśli tak, to jakie pana zdaniem?
Naszym głównym celem jest zwiększenie skuteczności europejskich inicjatyw obywatelskich oraz promowanie koniecznych reform w organizacji Unii. W imieniu ponad 15000 patriotów węgierskich oraz setek stowarzyszeń i fundacji partnerskich CÖF-CÖKA-CET, gratuluję Tomaszowi i Ryszardowi wysokiego odznaczenia Krzyżem Kawalerskim Węgierskiego Orderu Zasługi. Obaj wiernie, i pokonując wszelkie trudności, organizują i pielęgnują zjednoczone cele naszych braterskich relacji.
Przemysław Obłuski
Źródło obrazu:
- : Krzysztof Sitkowski