Patriotyczny Ruch Europy

My, patrioci, obywatele europejscy tworzymy nowy ruch o nazwie Patriotyczny Ruch Europy w celu głoszenia i obrony naszych wspólnych wartości.

Dla nas, węgierskich demokratów ochrona praw człowieka, solidarność społeczna, wolność przedsiębiorczości, wiara w sprawiedliwy podział owoców wzrostu gospodarki i prawo do nieskażonej natury i ochrony środowiska są takimi samymi podstawowymi wartościami, jak ochrona węgierskich tradycji kulturalnych i naszego wyjątkowo bogatego języka ojczystego i połączenia ich celem harmonijnego rozwoju.

Bez tych wartości nie można sobie wyobrazić demokracji i praworządnego państwa, ponieważ te wartości są dla nas tak samo ważne jak patriotyzm lub właśnie nasza tożsamość europejska oparta na tradycjach i kulturze chrześcijańskiej i antycznej.

 Na wiosnę 2010r. w ramach wolnych wyborów dwie trzecie naszego narodu upoważniło obywatelski partie polityczne patriotów i dzięki tej wspólnej woli stworzyły warunki, aby w sposób parlamentarny nastąpiły w naszej ojczyźnie rewolucyjne zmiany opierające się na obywatelskim porządku wartości: zdecydowana większość wyborców spodziewała się, że nowy rząd przekształci dogłębnie skorumpowany rozpadającą się postkomunistyczną pół-demokrację w demokrację obywatelską opartą na rzeczywiście nowej konstytucji i ustawach.

Instynktowną reakcją naszego narodu pociągniętego do prawie beznadziejnego zepsucia gospodarczego i moralnego było udzielenie nowemu rządowi pełnomocnictwa przez dwie trzecie wyborców, dzięki czemu naród upoważnił osobiście Wiktora Orbána i kierowane przez niego obywatelskie, demokratyczne siły polityczne do przeprowadzenia gorąco oczekiwanych zmian.

 My założyciele ruchu jesteśmy tak samo stanowczy jak przed dwoma laty, nie pozwolimy na to, aby zarówno krajowe, jak i zagraniczne siły polityczno-ekonomiczno-finansowe i ich sojusznicy w kulturze oraz aby w wyniku braku znajomości faktów przez media lub z powodu świadomych kłamstw, często stosując podwójną miarką pouczano nas i aby w wyniku zarzutów nasza gospodarka pchana była do coraz beznadziejnego stanu.

Niezłomnie popieramy przywódców państwowych naszego wpędzonego w niemożliwą sytuację kraju i nie pozwolimy, aby byli oni wielokrotnie oskarżani – a przez to również miliony węgierskich obywateli, którzy drogą demokratyczą ich wybrali – oszczerczymi, kłamliwymi stwierdzeniami. Nie pozwolimy, aby były nam zarzucane takie przewinienia, grzechy, przeciwko którym zawsze walczyliśmy przez całą naszą historie i dzisiaj również walczymy.

Uważamy za krzywdzące, że jeszcze my, europejscy patrioci węgierscy mamy się tłumaczyć w związku z naszymi demokrytycznymi uczuciami; nam, którym tutaj w środku Europy, 1100 letnia państwowość prawie wyryła w genach patriotyzm i wszystkie kryteria europejskiego porządku wartości obywatelskich.

Tak więc zakładamy Patriotyczny Ruch Europy. Wzywamy naszych współobywateli i organizacje cywilne, aby przyłączyły się do nas. Niech miliony wyrażą swoją opinię, że nie pozwolimy zbezcześcić naszych wartości, nie damy się upokarzać!

Ozdóbmy swoją pierś kwiatem albo rysunkiem kwiatu rysowanym przez nasze dzieci, wnuki!

Niech kwiat będzie symbolem Patriotycznego Ruchu Europy.

Budapeszt, 01 lutego 2012r.

W imieniu pięciuset organizacji cywilnych Basenu Karpackiego przedstawiciel Rady Współpracy Obywatelskiej

Mészáros László i dr. Csizmadia László
założyciele ruchu

POBIERZ – wersja angielska
POBIERZ – wersja polska