Polacy wsparli Węgrów w Marszu Pokoju. „Europa i cały świat zrozumieli, że komunizm to zło”

Kompromitacja komunistów była tak ogromna, że już w żadnym państwie Europy nie przejęli władzy. Europa i cały świat zrozumieli, że komunizm to zło, cierpienie, bieda i niszczenie podstawowych praw człowieka – mówił redaktor Tomasz Sakiewicz w „Politycznej kawie”, przybliżając widzom wydarzenia w Budapeszcie. W sobotę liczne grono klubowiczów Gazety Polskiej wsparło Węgrów podczas Marszu Pokoju.

5 lat temu Węgrzy w Budapeszcie postanowili wesprzeć przemiany w Polsce, postanowili wesprzeć polską rewolucję, która się odbywała od czasów wydarzeń poznańskich – mówił Tomasz Sakiewicz.

Dla poparcia walki Polaków, w Budapeszcie, pod pomnikiem Bema, ale też w innych miejscach zaczęły się gromadzić 23 października tysiące Węgrów. Służba bezpieczeństwa i zsowieciali żołnierze otworzyli ogień do manifestantów. Zginęło wtedy bardzo wielu ludzi, ale ku zdumieniu świata, powstańcy w Budapeszcie zdołali przejąć kontrolę nad miastem i nad częścią kraju

– kontynuował.

Węgry przez kilkanaście dni były wolne. Ogłosiły wystąpienie z układu warszawskiego i chęć wstąpienia do NATO. Zwróciły się z prośbą o pomoc do krajów zachodnich. Ta pomoc nie przyszła. Po dwóch tygodniach Sowieci krwawo zdusili powstanie węgierskie, tłumiąc węgierską wolność i marzenie o odzyskaniu niepodległości. Ale kompromitacja komunistów była tak ogromna, że już od tej pory w żadnym państwie Europy komuniści nie przejęli władzy. Europa i cały świat zrozumieli, że komunizm to zło, cierpienie, bieda i niszczenie podstawowych praw człowieka

– dodał Sakiewicz.

W programie wyemitowano również fragment wczorajszego wystąpienia premiera Węgier Viktora Orbana.

„Europejscy decydenci znowu chcą nad naszymi głowami decydować o nas, ale bez nas. Chcą z nas zrobić uwrażliwionych i liberalnych Europejczyków, nawet jeśli zdechniemy. Bruksela rozmawia dziś z nami i Polakami tak, jak rozmawia się z wrogami”

– mówił premier Viktor Orban w Budapeszcie.

źródło: www.niezalezna.pl