Prezes CÖF-CÖKA-CET: Nie możemy pozwolić, aby XXI wiek ponownie stał się łupem dla zła!

Szanowni Panowie
Tomasz Sakiewicz i Ryszard Kapuściński
Szanowny Panie Redaktorze! Szanowny Panie Prezesie!
Drodzy Przyjaciele!

Rosyjski atak na Ukrainę przypomina początek dwóch strasznych wojen światowych XX wieku. Śmierć milionów niewinnych ludzi, rozbicie rodzin, zniszczenia, jakie przynosiły nazistowskie i bolszewickie ambicje imperialne.

Nie wolno nam zapomnieć o sowieckim zniewoleniu narodów Europy Środkowej i Wschodniej oraz o współudziale w nim zdrajców naszych krajów, co doprowadziło do upokorzenia i zniewolenia naszych narodów na długie dziesięciolecia.

Kiedy w 2011 roku kluby Gazety Polskiej i CÖF-CÖKA-CET podpisały strategiczne porozumienie o współpracy na rzecz zachowania konserwatywnych wartości naszych chrześcijańskich narodów i zapewnienia wolności naszych obywateli, byliśmy zdeterminowani. Nadal pozostajemy zdeterminowani. Odrzuciliśmy wszelkie ambicje imperialne, wiernie broniliśmy i bronimy naszej suwerenności, wierzymy, że narody Europy mogą decydować o swoim losie zgodnie ze swoją tożsamością narodową.

W tym roku również wspólnie przygotowywaliśmy się do święta narodowego Rewolucji Węgierskiej 1848 roku, kiedy co roku wspólnie uczciliśmy pamięć Józsefa Bema i Józefa Wysockiego oraz ich bohaterów walczących w obronie narodu węgierskiego.

Dziś ponownie pojawiły się niszczycielskie siły nazistowsko-komunistyczne. Inwazja na Ukrainę jest przestrogą! Nie możemy pozwolić, aby XXI wiek ponownie stał się łupem dla zła!

Węgry przygotowują się do Marszu Pokoju, oczekiwaliśmy i oczekujemy naszych polskich braci, którzy tradycyjnie zawsze przybywali. Przybędą i dołączą do naszego głoszącego pokój półmilionowego marszu pokoju liczne delegacje włoskiego UGL i hiszpańskich chrześcijańsko-konserwatywnych związków zawodowych SOLIDARIDAD, które wspólnie z nami walczą w Radzie Współpracy Obywatelskiej Unii Europejskiej i które stały się partnerami naszej wspólnej inicjatywy.

Rosyjska inwazja wymaga przemyślanych działań. Musimy teraz skupić się na trosce o uchodźców z Ukrainy i ich serdecznym przyjęciu. Decyzję klubów Gazety Polskiej o oddaniu do dyspozycji PKP wcześniej zarezerwowanego specjalnego pociągu w celu najszybszego przetransportowania uchodźców w bezpieczne miejsce, uważamy za godną naśladowania — wojna zmienia wszystko.

Polacy i Węgrzy przodują w przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy. Na Węgry przybyło już ponad 100 tysięcy osób. Nasz naród z niespotykaną solidarnością i chrześcijańską miłością zapewnia pełną opiekę, zakwaterowanie i wyżywienie.

Działają liczne organizacje charytatywne od naszych obywateli nieustannie wpływają dary pieniężne i materialne.

Drodzy Przyjaciele!

Wojna, która została nam narzucona, musi natychmiast się zakończyć! Pokój powinien być ponad wszystkim! Niech obywatele polscy i węgierscy, duchowi obrońcy ojczyzny, na miarę swoich serc i możliwości uznają solidarność i pokój za swój pierwszy i najważniejszy obowiązek.

Wierni naszym wspólnym tradycjom, z uwzględnieniem obecnych możliwości, zapraszamy naszych polskich braci na nasz Marsz Pokoju. Czy przyjedziecie autokarami czy samochodami — będziemy witać Was otwartymi ramionami. Pokażmy razem, że obywatele Europy nigdy nie zrezygnują z niepodległości i pokoju. Agresja nie ma miejsca na polu normalności!

Wewnętrzne partyjne walki polityczne nie mogą być ważniejsze od naszego najświętszego interesu obywatelskiego, jakim jest pokój.

Budapeszt, dnia 3 marca 2022r.