Tego nie dało się przemilczeć! Węgierskie media o udziale Polaków w obchodach w Budapeszcie

Liczne węgierskie media, „od prawa do lewa”, bez względu na preferencje i światopogląd, opisują liczny udział Polaków w uroczystościach 65. rocznicy wybuchu Rewolucji Węgierskiej w Budapeszcie. – Nawet lewicowa prasa nie była w stanie tego przemilczeć – komentuje Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”, lider licznej polskiej delegacji z IX Wielkiego Wyjazdu na Węgry, podkreślając, że wczorajsza manifestacja była „największą tego typu w całej Unii Europejskiej”

Wspólny udział, ramię w ramię z „Bratankami”, w obchodach 65. rocznicy wybuchu Rewolucji Węgierskiej 1956 był głównym celem IX Wielkiego Wyjazdu na Węgry, który w czwartek popołudniu wyruszył z Warszawy. Wielu uczestników wyjazdu wzięło udział w najważniejszych uroczystościach rocznicowych, stanowiąc istotną i dostrzegalną grupę.

Sobotni Marsz Pokoju w Budapeszcie robił wrażenie pod względem liczebności. Według szacunków węgierskiej policji, wzięło w nim udział ok. 500 tys. osób i szybko pojawiły się hasła, że była to „największa taka manifestacja w całej Unii Europejskiej”.

Udział Polaków w sobotniej manifestacji opisują niemal wszystkie węgierskie media, niezależnie od profilu światopoglądowego.

Lewicowa „Nepszava” odnotowała – cytując Telex – że „zgodnie ze starymi tradycjami przybyło wielu Polaków”.

Obecność Polaków na marszu odnotował też portal blikk.hu, a jego korespondentka rozmawiała z kilkorgiem „młodych Polaków” jadących na marsz jednym z tramwajów. Na fotografiach zamieszczonych w tekście widać m.in. banery Klubów „Gazety Polskiej” i redaktora naczelnego „GP”, Tomasza Sakiewicza, w „pierwszej linii” marszu. 

 Udział polskich i węgierskich sojuszników w sobotnim marszu opisał także prorządowy dziennik „Magyar Hirlap”.

„Przybyli także Polacy” – wspomniał portal Metropol, prezentując zdjęcie przedstawiające dużą polską flagę z godłem. 

Liczący setki tysięcy uczestników Marsz Pokoju w Budapeszcie stał się także obiektem zainteresowania wielu mediów zachodnich.

Marszu Pokoju wyruszył w sobotę z Politechniki Műegyetem i przeszedł na Plac Erzsébet. Po marszu klubowicze wysłuchali przemówienia premiera Viktora Orbana. Na miejscu przywitał Polaków baner: „WITAMY NASZYCH POLSKICH PRZYJACIÓŁ”. 

– Dzień dobry Węgrzy, dzień dobry Polacy, dzień dobry Włosi. Serdecznie witam narody wolności w stolicy. Dawno się nie widzieliśmy. O wielu rzeczach musimy dzisiaj porozmawiać, lecz przede wszystkim pamiętajmy dni sprzed 65 lat i popołudnie sprzed 15 lat 

– mówił premier Viktor Orban.

źródło: www.niezalezna.pl