Wielki wyjazd na Węgry – ważne informacje

II Wielki Wyjazd na Węgry – Warszawa Dworzec Wschodni, godz. 9.10

Jutro, 14 marca wyjeżdżamy na Węgry. Będziemy tam uczestniczyć w uroczystościach Święta Narodowego na Węgrzech. 

Szczegółowy plan II Wielkiego Wyjazdu na Węgry do Budapesztu:Wyjazd 14 marca Warszawa Wsch. – 9.10 – peron 5, tor 24
Kielce – 13.14
Kraków Gł. – 15.02 – 16.46 (postój)
Tarnów – 18.32
Nowy Sącz – 21.03 – 22.03 (postój)
Budapest Nyugati – 07.04

Powrót 16 marca
Budapest Nyugati – 19.00
Nowy Sącz – 03.16
Tarnów – 04.46
Kraków Gł. – 06.43
Kielce – 08.33
Warszawa Wsch. – 12.20

W pociągu pojadą z nami przedstawiciele najważniejszych prawicowych mediów w Polsce, którzy na bieżąco będą relacjonować przebieg naszej podróży i uroczystości w Budapeszcie. Pojedzie z nami red. Tomasz Sakiewicz, z którym będzie można porozmawiać. Będzie czas na nocne Polaków rozmowy.

Wstępny program uroczystości (uzgodniony z władzami węgierskimi)15 marca
07.10 – przyjazd specjalnego pociągu Klubów „Gazety Polskiej” na dworzec Nyugati. Po oficjalnym przywitaniu przez przyjaciół z Węgier na dworcu kolejowym Nyugati (Zachodnim), autobusami wynajętymi przez stronę węgierską zostaniemy przewiezieni do hoteli na krótki odpoczynek. Autobusy będą oznaczone polskim godłem, rozdane zostaną przewodniki w języku polskim i mapy.  
09.30-09.45 wyjazd z hoteli do Muzeum Narodowego (Múzeumkert)
10.30 – centralne uroczystości z udziałem Polaków w ogrodzie Muzeum Narodowego (po prawej stronie ogrodu i ulicy Múzem körút zainstalowany zostanie ekran, na którym śledzić będzie można polskie tłumaczenie uroczystych przemówień) Początek uroczystości: defilada historycznych sztandarów węgierskich, następnie wciągnięcie na maszt węgierskiej flagi narodowej przy równoczesnym oddaniu honorów wojskowych przez żołnierzy. Podczas uroczystości słowa powitania wygłosi burmistrz Budapesztu István Tarlós, następnie odbędzie się uroczyste przemówienie premiera Węgier Viktora Orbána.  Po uroczystościach odbędzie się prywatne spotkanie polskiej delegacji z Premierem Viktorem Orbanem.
12.15 – uroczysty przemarsz na Wzgórze Zamkowe Trasa przemarszu: Múzeum krt- Astoria- Károly krt- Erzsébet tér – József Attila utca – Széchenyi tér – Lánchíd – Clark Ádám tér – Hunyadi út Budai Vár. W trakcie pochodu, w geście przyjaźni polskiej grupie zostaną przekazane sztandary węgierskie. 
15.30 – wspólna konferencja prasowa w Hotelu Gellért kierownictwa CÖKA-CET – u z prezesem László Csizmadią, redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej” Tomaszem Sakiewiczem i prezesem Klubów „Gazety Polskiej” Ryszardem Kapuścińskim na której zostanie podpisany „Obywatelski Kodeks Etyczny”, który przekażemy na forum Unii Europejskiej i poinformujemy o terminie zwołania Społecznego Kongresu Europejskiego.  
15.00-16.00 obiad w Zamku dla grupy jadącej pociągiem. Do godz. 18.00 na Wzgórzu  planowany jest bogaty program artystyczny w wykonaniu zespołów węgierskich. Powrót do hoteli. Dodatkowa informacja: Parlament będzie otwarty dla zwiedzających w godz. 9.00 – 14.30, wstęp wolny. Wejście bramą nr XII. Można m. in., zobaczyć św. Koronę – najważniejsze insygnium Węgier (drugie równie ważne to relikwie, konkretnie dłoń św. Stefana, eksponowana w Bazylice św. Stefana, gdzie planowana jest Msza dla Polaków w sobotę 16 marca o godz. 10:00).

16 marca 2013 (wstępny program)

12.00 – wspólne złożenie wieńca pod pomnikiem gen. Józefa Bema (na placu Bema) z udziałem CÖKA-CET oraz delegacji Klubów „Gazety Polskiej”, wygłoszenie uroczystych przemówień.  
19.00 – powrót Polaków, odjazd pociągu specjalnego z dworca Nyugati    


Grupa niezorganizowana (nie jadąca pociągiem)

 15 marca

Wszyscy spotykamy się o godz. 10.30 w ogrodzie Muzeum Narodowego przy ul. Muzeum Korut 14 gdzie planowane są główne uroczystości Święta Narodowego Węgier.

12.15 – uroczysty przemarsz Polaków i Węgrów na Wzgórze Zamkowe

Niezależnie od tego, że zaopiekują się Państwem, w miarę możliwości, osoby z Polski (poznacie ich po kamizelkach z logo Klubów Gazety Polskiej), organizatorzy węgierscy też przygotowują przewodników miejscowych, mówiących obydwoma językami. Będą obsługiwać w pierwszym rzędzie grupy, które zostaną zapowiedziane wcześniej i przybędą w sposób zorganizowany: pociągami, autobusami. Autobusy i samochody osobowe proszę oznakować (przykleić do przedniej szyby) kartką z logo II Wielkiego Wyjazdu (do pobrania ze strony: www.wielkiwyjazdnawegry.pl)

Podczas uroczystości musimy pamiętać, że problemów z jakimi borykamy się w Polsce nie możemy przenosić do kraju, który w trudnych warunkach buduje swoją niezależność. Jedziemy tam po to, żeby poprzeć Węgrów i umocnić ich dążenia do odzyskania niezależności finansowej oraz zachowania suwerenności narodowej. Proszę o tym pamiętać przygotowując transparenty i hasła.

Węgierska policja pomoże Państwu i np. wskaże miejsca wyznaczone do parkowania.

Zapraszamy wszystkich Polaków, wszystkie organizacje patriotyczne, do przyłączenia się do nas. Proszę powiadomić znajomych i przyjaciół.

Aktualne informacje są zamieszczane na stronie: www.wielkiwyjazdnawegry.pl

JEDŹCIE Z NAMI!

Ryszard Kapuściński