IX Wielki Wyjazd na Węgry. Po uroczystym pożegnaniu – uczestnicy wyruszyli w podróż do Budapesztu

Tuż przed 16.00 ze stacji Warszawa Centralna wyruszył do Budapesztu specjalny pociąg z uczestnikami IX Wielkiego Wyjazdu na Węgry. Po drodze, zatrzyma się on jeszcze dziś wieczorem w Krakowie, a do celu – stolicy Węgier – dotrze jutro rano. Tam na uczestników wyjazdu czekać będzie powitalna delegacja Węgrów.

O godz. 15.50 pociąg – nazwany przez koleje „Gazeta Polska” – odjechał ze stacji Warszawa Centralna do Budapesztu. Na pokładzie znaleźli się – w liczbie kilkuset – uczestnicy IX Wielkiego Wyjazdu na Węgry, którzy po raz kolejny postanowili wspólnie z Bratankami uczestniczyć w obchodach ważnych dla nich rocznic. 

Uczestników na peronie Dworca Centralnego żegnała ambasador Węgier w Polsce, Orsolya Zsuzsanna Kovács oraz polscy politycy – Janusz Kowalski oraz Michał Wójcik, minister w Kancelarii Premiera.

Jedzie cała grupa, 350 osób, cały pociąg Polaków, więc nasz kraj będzie silnie zaznaczał swoją obecność na Węgrzech. Chciałem tu być, bo wypada powiedzieć „wszystkiego dobrego”, chciałem pożegnać uczestników wyjazdu i podziękować im, że są

– mówił Michał Wójcik.

– Po raz dziewiąty Kluby „Gazety Polskiej”, filar całego obozu niepodległościowego będą godnie reprezentować Polskę w Budapeszcie. 65. rocznica powstania przeciwko Sowietom to bardzo ważny moment i jestem dumny, że pan redaktor Sakiewicz i cała Strefa Wolnego Słowa będzie walczyć o wolność Europy na manifestacji w Budapeszcie

– dodał Janusz Kowalski.

Uczestnicy Wyjazdu wezmą w Budapeszcie udział w uroczystościach związanych z 65. rocznicą Rewolucji Węgierskiej, powstaniu narodu węgierskiego przeciwko Sowietom i ich poplecznikom. 

Węgrzy mówią o „wielkich przyjaciołach z północy”. Wielu z nich pamięta jeszcze powstanie 1956 r., które wybuchło, żeby wesprzeć polską walkę o wolność. Oni na wieść o wydarzeniach w Poznaniu, protestach Polaków przeciw okupacji sowieckiej, wyszli na ulice, by wesprzeć Polaków i tak w efekcie wybuchło powstanie węgierskie. Bezpieka, która próbowała stłumić Węgrów, była zaskoczoną siłą tej reakcji – mówił w rozmowie z niezalezna.pl Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

– Dziś wspólnie walczymy o wolność narodów w Europie, o demokrację, o to, by szanowane nasze decyzje podjęte w demokratycznych wyborach, i by nie narzucano nam, jak mamy żyć, w co mamy wierzyć i nie łamano podstawowych praw narodów

– dodał.

Pociąg wiozący uczestników IX Wielkiego Wyjazdu na Węgry zatrzyma się jeszcze dziś wieczorem w Krakowie, gdzie dołączy kolejna grupa podróżnych. W piątek rano skład dotrze do Budapesztu, gdzie polska delegacja zostanie uroczyście powitana. 

Tego samego dnia pod pomnikiem generała Bema przedstawiciele polskiego i węgierskiego rządu oraz organizacji patriotycznych z obu państw złożą kwiaty. Następnie klubowicze złożą wiązanki pod Pomnikiem Katyńskim.

W sobotę klubowicze wezmą udział w oficjalnych obchodach rocznicy rewolucji. Przejdą w Marszu Pokoju, który wyruszy od Politechniki Műegyetem i przejdzie na Plac Erzsébet. Po marszu klubowicze wezmą udział w oficjalnych obchodach i wysłuchają przemówienia premiera Viktora Orbana.