Wielki Wyjazd na Węgry – uzupełniony program uroczystości

Kluby „Gazety Polskiej” organizują Wielki Wyjazd na Węgry. 15 marca 1848 r. rozpoczęła się rewolucja na Węgrzech, która miała doprowadzić do wyzwolenia kraju spod panowania austriackiego.

Już za tydzień, 14 marca wyjeżdżamy na Węgry. Będziemy mogli uczestniczyć w uroczystościach Święta Narodowego na Węgrzech.

15 marca 1848 r. rozpoczęła się rewolucja na Węgrzech, która miała doprowadzić do wyzwolenia kraju spod panowania austriackiego. Powołano parlament i niezależny od Austrii rząd, na którego czele stanął Lajos Kossuth. Rewolucję węgierską 1848 – 1849 roku poparł polski rząd narodowy na emigracji, a w walkach po stronie węgierskiej walczył trzytysięczny legion polski pod wodzą gen. Józefa Wysockiego. W lutym 1849 naczelnym dowódcą wojsk węgierskich mianowano gen. Henryka Dembińskiego, zaś od sierpnia 1849 naczelnym wodzem armii węgierskiej został gen. Józef Bem. Dzień 15 marca stał się Świętem Narodowym na Węgrzech. W tym dniu odbywają się liczne uroczystości państwowe, mające upamiętnić krew bohaterów, w tym również Polaków, którzy zginęli w walkach o wolność.

Pamiętajmy, że w Budapeszcie stoi pomnik Sándora Petöfiego, jak i Józefa Bema; prawdziwy symbol naszej przyjaźni. Pamiętajmy o naszych ojcach i dziadkach, którzy – ku wściekłości komunistycznego reżimu – w roku 1956 organizowali pomoc dla bohaterów antysowieckiego powstania na Węgrzech.

Będziemy uczestniczyć  w tych uroczystościach, w ten sposób zademonstrujemy naszą przyjaźń, nasze poparcie dla Węgrów i polityki Premiera Viktora Orbana!

Kluby „Gazety Polskiej”  organizując Wielki Wyjazd na Węgry do współpracy zaprosiły Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Stowarzyszenie Solidarni 2010.

Współpracujemy z największą  organizacją pozarządową jaką jest Forum Społecznej Jedności CÖF (poprzednik Rady Porozumienia Społecznego CET), z tą organizacją uzgadniamy szczegóły Wielkiego Wyjazdu na Węgry.

Program naszego wyjazdu przedstawia się imponująco, w pociągu pojadą z nami przedstawiciele najważniejszych prawicowych mediów w Polsce, którzy na bieżąco będą relacjonować przebieg naszej podróży do Budapesztu. Pojedzie z nami red. Tomasz Sakiewicz z którym będzie można porozmawiać. Będzie czas na nocne Polaków rozmowy.

W Budapeszcie odbędą  się liczne spotkania, które na najbliższe lata zapoczątkują naszą współpracę z różnymi organizacjami pozarządowymi w tej części Europy. To będzie początek naszej współpracy, która pogłębi zaufanie i przyjaźń dla dobra naszych narodów tak bardzo przywiązanych do tradycyjnych wartości.

Podczas uroczystości musimy pamiętać, że problemów z jakimi borykamy się w Polsce nie możemy przenosić do kraju, który w trudnych warunkach buduje swoją niezależność. Jedziemy tam po to, żeby poprzeć Węgrów i umocnić ich dążeniach do odzyskania niezależności finansowej oraz  zachowania suwerenności narodowej.

Musimy zdawać sobie sprawę, że nasz wyjazd, nasza determinacja w dążeniu do pełnej wolności nie wszystkim się podoba.

Dlatego zwracam się do Państwa z apelem:

– uważajcie na ludzi którzy swoim zachowaniem i hasłami wypisanymi na banerach mogą nas Polaków  skompromitować, a Węgrów w opinii nieprzyjaznych im mediów lewicowych ośmieszyć. Bywa, że na obrzeżach naszych organizacji pojawiają się osoby, które chcąc za wszelką cenę prezentować swoją „prawicowość” wznoszą niegodne i nieprzyzwoite hasła.

– uważajcie na możliwość działań prowokatorów, ludzi którzy będą się starali zdezorganizować naszą grupę, wprowadzić chaos i w ten sposób przedstawić Polaków jako ludzi niezorganizowanych, przypadkowych i niepoważnych, nie wiedzących po co właściwie tu przyjechali. O takich działaniach należy informować organizatorów Wyjazdu.

– roztropnie udzielajcie wywiadów, pamiętajcie, że każde Wasze zdanie ktoś może zmanipulować.

– po uroczystościach też  może ktoś Wam zrobić zdjęcie, uważajcie

Przepraszam, że piszę  o takich oczywistych sprawach, ale przypomnień nigdy za wiele, zwłaszcza, gdy są udzielane w dobrej sprawie.

Pokrótce przedstawiamy program Wielkiego Wyjazdu na Węgry:

Wyjeżdżamy 14 marca wieczorem z Warszawy do Budapesztu wynajętym pociągiem PKP Intercity, około godz. 18:00 (dokładny czas podamy wkrótce we wszystkich mediach Strefy Wolnego Słowa)

W trakcie podróży uczestnicy podróży otrzymają poczęstunek i symboliczną lampkę węgierskiego wina.

Jedziemy przez:  Kielce, Kraków, Tarnów i Nowy Sącz – w tych miastach pociąg się zatrzyma (godziny przyjazdu do tych miast podamy wkrótce). 

Na pewno zostajemy z 15 na 16 marca. Koszt przejazdu wynosi 340 zł od osoby.

 Są jeszcze wolne miejsca.

Prosimy o wpłaty na specjalne konto które w ramach Niezależnego Wydawnictwa Polskiego wydawcy „Gazety Polskiej” utworzyliśmy na tę okazję:

PKO SA
82 1240 5963 1111 0010 3867 3017

Niezależne Wydawnictwo Polskie Sp. z o.o. ul. Filtrowa 63/43 02-056 Warszawa

Proszę na przelewie dokładnie napisać swoje imię i nazwisko, oraz dodatkowo:

WIELKI WYJAZD NA WĘGRY.

Program uroczystości

 Program ogólny uroczystości (uzgodniony z władzami węgierskimi) przedstawia się następująco:

Przyjeżdżamy na stację Budapest Nyugati o godz. 6:50, po oficjalnym przywitaniu przez przyjaciół z Węgier, autobusami wynajętymi przez stronę węgierską zostaniemy zawiezieni do hoteli w celu zakwaterowania, a po zakwaterowaniu tymi samymi autobusami zostaniemy zawiezieni na uroczystości. 
Spotykamy się wszyscy o godz. 8.00 na placu Kossutha – przed Parlamentem (miejsce zbiórki Polaków którzy przyjechali z Polski pociągiem lub indywidualnie)

8.00 Podniesienie flagi na placu Kossutha

8.20 Przemarsz do ogrodu przed Muzeum Narodowym (które mieści się na Múzeum körüt, czyli przy obwodnicy Muzeum)

9.00 (dokładny czas rozpoczęcia jeszcze nie został określony) uroczystość na schodach Muzeum, w miejscu w którym Sándor Petöfi,  sformułował swoje „12 żądań” – tu rozpoczęło się węgierskie powstanie antyhabsburgskie. Przemówienia, w tym przemówienie redaktora Tomasza Sakiewicza w imieniu Polaków uczestniczących w uroczystościach.  Krótki program artystyczny z udziałem polskich artystów.

10.00 Przemarsz spod Muzeum Narodowego, z peszteńskiej części miasta, przez Dunaj, na Górę  Zamkową

11.00 W kilku miejscach na Górze Zamkowej: od Szent György tér (pl. Św. Jerzego) do pl. Kapisztrána odbędą się występy artystów, obok artystów z Węgier  wystąpią Polacy, którzy będą reprezentować polską kulturę.

12.00 W trakcie pobytu na Górze Zamkowej poczęstunek na koszt węgierskich gospodarzy.

14.00 Przemarsz z Góry Zamkowej na drugą stronę Dunaju, na plac Kossutha, gdzie rozpoczną się węgierskie uroczystości państwowe.

15.00 Węgierskie uroczystości państwowe. Przemówienie premiera Viktora Orbána, połączone z powitaniem przez niego Polaków.

Przed rozpoczęciem oficjalnych przemówień wizyta delegacji z Polski w Parlamencie i spotkanie z najwyższymi przedstawicielami rządu węgierskiego.

Noclegi


Miejsca zbiórek grup z Polski możliwe są we wszystkich czterech miejscach w podanym czasie.

Na naszą prośbę  Węgrzy organizują dla nas noclegi z 15-go na 16-go marca. Tanie hotele i inne, jeszcze tańsze miejsca noclegowe o charakterze turystycznym (ale czyste i przyzwoite). Jeśli byłyby inne potrzeby, jak np. 14 / 15 marca, lub z 16-go na następne noce, to istnieje możliwość rezerwacji.

 Będziemy musieli potwierdzić zamówienie, dlatego proszę o informacje od Państwa na

e-mail: solidarnosczwegrami@gazetapolska.pl 

lub Ci którzy nie mają dostępu do Internetu tel.  518 537 580

Podajemy dotychczas wybrane noclegi łącznie dla ok. 900 osób (przy przybliżonym kursie EU=280Ft, PLN=70Ft):

Hotel Pracowniczy (Munkavállalói Hotel, Budapeszt,   Maglódi u. 17) –  300 osób

Ceny pokoi 5-, 4-, 3-, 2-, 1-osobowych odpowiednio: 35 zł/os, 57zł/os, 70 zł/os, 102 zł/os, 128 zł/os. śniadanie osobno na życzenie za 4 zł/os.

Hotel Flandria (Bp XIII, Szegedi út 27) na 250-260 osób, pokoje 4-osobowe z umywalkami, łazienki wspólne dla wszystkich, cena 28 zł/os., trójdaniowa kolacja i śniadanie ze szwedzkim stołem 40 zł.

Queen Mary Hotel,  Kertesz Str 34, Budapeszt 1073: – 4-, 3- 2-, osobowe: – 224 zł/ pokój, 196 zł / pokój, 164 zł / pokój. + 4% podatek lokalny. W tym śniadanie w formie bufetu.

Miejscowość Solymár (ok. 12 km na północny zachód od centrum Budapesztu, po  stronie budańskiej),  miejsca noclegowe w domach rodzinnych, bezpłatnie  – 100 osób

Miejscowość Pomáz (ok. 20 km na północ od centrum Budapesztu, po stronie budańskiej), hotel Tara (ul. Czerniczky 53), pokoje 2-, 3-osobowe, 80 zł/os. (ze śniadaniem i kolacją) – 50 osób

Kalwiński Dom Noclegowy “Reménység Szigete” (Wyspa Nadziei), (Budapeszt   XIV, blisko placu Örs Vezér tér), pokoje kat. A: 2-4 osobowe 29 zł/os, pokoje kat. B: 14-osobowe, 27 zł. Posiłek (po uzgodnieniu) 4zł lub 11 zł, – ok. 120 osób


Przewodnicy

 Niezależnie od tego, że  zaopiekują się Państwem, w miarę możliwości, osoby z Polski (poznacie ich po kamizelkach z logo Wielkiego Wyjazdu), organizatorzy węgierscy też przygotowują przewodników miejscowych, mówiących obydwoma językami. Będą obsługiwać w pierwszym rzędzie grupy, które zostaną zapowiedziane wcześniej i przybędą w sposób zorganizowany: pociągami, autobusami. Zostaną one zaprowadzone do miejsc noclegowych oraz na miejsca zbiórek.

Autobusy i samochody osobowe proszę oznakować (przykleić do przedniej szyby) kartką  z logo Wielkiego Wyjazdu (do pobrania ze strony: www.wielkiwyjazdnawegry.pl)

Węgierska policja pomoże Państwu i np. wskaże miejsca do parkowania.

Zapraszam wszystkich Polaków, wszystkie organizacje patriotyczne, do przyłączenia się do nas. Proszę powiadomić znajomych i przyjaciół.

JEDŹCIE Z NAMI

Więcej informacji na stronie: www.wielkiwyjazdnawegry.pl Ryszard Kapuściński